Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismusun psikolojik tedavisi mümkün mü?

11,998
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismusun psikolojik tedavisi mümkün mü?

Vajinismus tamamen psikolojik bir rahatsızlık olduğu için psikolojik bir tedavi uygulamak gerekmektedir. Tedavinin içeriği çok farklı olabilir. Kişinin psikolojisine yönelik bütün o korkularına, yanlış bilgilerine, cinsellikle ilgili tutumlarına, yargılarına dokunmak gerekmektedir. 

Bununla ilgili bir çalışma yapılabilir. Sonrasında da Vajinismus şikayeti olan kişinin kendi eşiyle ilgili herhangi bir sıkıntısının olup olmadığı, evlilik - çift ilişkisinin nasıl gittiği sorgulanabilmektedir. Ağırlıklı olarak vajinismus tedavisinde "Davranışsal Yöntem" dediğimiz yöntem uygulanmaktadır.

Bu yöntemde vajinismus hastalarına bir takım ödevler verilir. Oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Ancak bu yöntem bazı karışıklıklara da yol açabilmektedir. Sadece davranışsal yöntem ile tedavi sürecini devam ettirmek yeterli olmayacaktır. Çünkü kişinin bakış açısı, düşüncesi, yanlış bilgileri, cinselliğe olan tutumunda herhangi bir değişiklik yapmadığınız zaman sadece davranışsal yöntemler pek fazla işe yaramamaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat