Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismus hastalığında hangi aşamada psikolojik tedaviye başlanmalı?

5,391
kez izlendi
Puan: 4.45 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismus hastalığında hangi aşamada psikolojik tedaviye başlanmalı?

Vajinismus tamamen psikolojik bir rahatsızlık olduğu için psikolojik bir tedavinin uygulanması doğru olacaktır. Cinsel işlev bozuklukları ile ilgili özel uzmanlık eğitimi almış kadın doğumuzmanları, psikologlar ve psikiyatrlar bu tedavileri uygulayabilirler. 

Bizim önerimiz, vajinismus yaşayan kadınların ilk önce bu problemin yapısal bozukluktan mı yoksa psikolojik kaynaklı mı olduğunu anlayabilmek için kadın doğum uzmanına muayene olmalarıdır.
Bu muayene, vajinismus problemi yaşayan kadınlar için çok kolay olmaz çünkü vajinal muayeneyi pek tercih etmemektedirler. 

Yine de birkaç saniye sürebilecek çok kolay bir yöntem ile sadece uzaktan gözlemleyerek vajinada herhangi bir yapısal problemin olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Sonrasında da ultrason gibi yöntemler kullanılarak dışardan muayene edilir ve bir sıkıntı olup olmadığına dair kesin bir kanıya varılır. 

Eğer bir probleme rastlanmadıysa, yani yapısal bir bulguya rastlanmayıp, problemin psikolojik olduğu anlaşıldıysa, sadece "Davranışsal Yöntemler" yani ödevlerle değil, aynı zamanda bir psikolog veya psikiyatrın gözetiminde tedaviyi sürdürmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat