Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinal mantar cinsel yolla bulaşır mı?

143,905
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinal mantar cinsel yolla bulaşır mı?

Vajinal mantar cinsel yolla tabii ki bulaşır. Daha doğrusu cinsel yolla karşı tarafa geçer. Yani bir erkek eğer mantar taşıyorsa bu mantar kadına da geçer. Ama orada enfeksiyon yapıp yapmaması kadının genital bölgesinin iyi korunup korunmamasına bağlı.

Kolaylaştırıcı bir faktör olmadığı sürece erkekteki mantar kadına geçse bile etki göstermeyebilir. Kolaylaştırıcı etkenler arasında kadının antibiyotik kullanması, hamile olması veya enfeksiyonlara sık rastlanan yaz dönemi sayılabilir.

Kadındaki mantar enfeksiyonu erkeğe geçerse enfeksiyon yapması yine kolay değildir. Çünkü mantar, vücuttaki doğal bakteri ortamı tarafından kolaylıkla uzaklaştırılabilen bir mikroorganizmadır.

Eşli tedavi gerekebilir

Eğer bölgesel olarak o koruyucu etkenler uzaklaşmışsa, kadında laktobasil dediğimiz ortam bozulmuşsa o zaman mantar enfeksiyonu oluşabilir. Ama yine de sürekli mantar alışverişi olmaması için ilk atakta olmasa bile 2. mantar enfeksiyonu atağında hem kadını hem de erkeği beraberce tedavi etmeyi tercih ediyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat