Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinal kanama geçirdim, düşük yapmış olabilir miyim?

151,658
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinal kanama geçirdim, düşük yapmış olabilir miyim?

Beta HCG adı verilen testin henüz yaygın olmadığı, idrar testlerinin de ancak ve ancak 15 - 20 gün sonra pozitif sonuç verdiği durumlarda genel senaryo şöyledir: Kadının adeti gecikir. Gecikme sonrası adet görür. Aslında bu kadınların bir kısmı düşük yapmış olur. 


Teknoloji henüz çok gelişmiş olmadığı, ultrasonografi yaygın olmadığı için düşüğün en başlangıcındaki bu dönemi anne adayı sökülmek olarak tanımlıyordu. Günümüzde anne ve baba adayları ultrason ile hamileliğin en başından itibaren tüm süreçleri detaylarıyla takip edebilir. Bu hep Beta HCG testi adet olmadan önce bile sonuç verebilir.

İdrar testleri de adet kanaması olmadan da sonuç verebilir. Anne adayı vajinal kanama geçirdiği zaman telaşla doktora gider. Eğer doktoru gebelik kesesini daha önceden görmüş ve muayenede görememişse o zaman düşük var demektir.

Henüz gebelik o kadar erkendir ki doktor tarafından yapılan ultrason sonrasında bir de Beta HCG testi yapılır. Bu testte eğer olması gereken yükselme olmuşsa, sağlıklı yükselme 2 ya da 3 günde bir yapılan kan ölçümlerinde yüzde 60'la yüzde 100 arasında bir artış demektir. 

Kanama olmasına rağmen bu artış devam ediyorsa bu düşük demek değildir. Eğer seviye aynı kalmışsa veya azalmışsa bu bir sorun demektir. Kanama geçiren her hamile düşük yapıyor demek değildir. Ama bu durumda mutlaka doktora gitmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat