Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uzunluk ölçü birimleri nelerdir?

34,863
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uzunluk ölçü birimleri nelerdir?

Uzunluk ölçüleri matematikte ve günlük hayatta karşımıza çıkan birimlerden oluşur. Ülkemizde metrik ölçü sistemi kullanılır. Metrik ölçü sisteminde metre baz alınır. Metre ışığın saniyenin 2 milyonda birim sürede aldığı yol olarak ifade edilir.


Diğer ölçü birimleri metre baz alınarak ifade edilir. Uzunluk ölçü birimi olarak metre kullanılır. Metreden daha uzun olan ölçü birimleri yukarıya gittikçe 10 ile çarpılarak ifade edilir. Dekametre, hektametre ve kilometre sırasıyla metreden büyük ölçü birimleridir.

Metrenin alt katları ise desimetre, santimetre ve milimetredir. Ölçülerde dönüşüm yapılırken eğer üst basamaklara çıkılacaksa büyüyen birimleri metreyi 10'la bölerek bulabiliriz. Uzunluk ölçülerini yukarıdan aşağı doğru ifade edeceksek 10'la çarpma yaparak sonuca ulaşabiliriz.

Bu durumda 3000 metre 300 dekametre, 30 hektometre ve 3 kilometre olarak ifade edilir. Yine 3000 metre, 30.000 desimetre ve 300.000 santimetredir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat