Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uykunun hamilelik gelişimindeki rolü nedir?

14,502
kez izlendi
Puan: 3.48 / 5
Detaylı Açıklama

Uykunun hamilelik gelişimindeki rolü nedir?

Uyku, hamilelik dönemindeki anne adaylarının gelişimi için olduğu kadar anne karnındaki bebeğin gelişimi için de çok önemlidir.

Anne adaylarının hamilelik boyunca en az 6 saat uyuması gerekir. Dolayısıyla anne adaylarının iş programlarını ve uyku programlarını gebeliğin ilk ayından itibaren 6 saate göre ayarlaması gerekir.

6 saatin altında uyuyan anne adaylarının doğum sürelerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Hamilelikte uykusunu iyi alamayan anne adaylarında 4 - 5 kat daha fazla sezaryen ihtimali vardır. 

Hamilelik dönemindeki anne adayları normal zamana göre daha fazla uyku problemi çekmektedir. Dolayısıyla gebeliğin başında alınmış tedbirler gebeliğin rahat geçmesine yardımcı olur.

Hamilelik döneminde düzenli uyku uyuyan anne adayları günlerini daha rahat geçirir ve kendisini daha iyi hisseder. Bu psikolojik durum hem doğuma hazırlanma hem de stresin bebeğe yansımaması açısından olumlu bir durumdur. 

Hamilelik döneminde uyku ve uyku pozisyonu sadece anne adayı için değil, bebek için de önemlidir. Hamilelikte bebeğin gelişimi için en sağlıklı yatış pozisyonunu öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz: Hamileler uyurken hangi pozisyonları tercih etmeli? 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat