Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uyku ve ruh sağlığı arasında nasıl bir ilişki var?

923
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uyku ve ruh sağlığı arasında nasıl bir ilişki var?

Uyku, bireylerin temel fizyolojik işlemlerinden birisidir. Uykumuzun bozulması ruh sağlığımızı doğrudan olumsuz bir şekilde etkiler. Uykunun süresi kadar kalitesi de çok önemlidir. Bu iki parametreden birinde gerçekleşen bir aksaklık ya da bozulma, kişinin kendini yorgun ve bitkin hissetmesine sebep olur. Ayrıca kaliteli bir uyku yaşayamamış olan bireyler dalgın olurlar ve çoğu zaman gerekli dikkati gösteremezler. Bu durum kişinin günlük hayatında bir takım azaların olmasını tetikler. 

Uzun süreli uyku bozuklukları kişinin ruh sağlığı açısından çok tehlikelidir. Anksiyete ve depresif duyguların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Çok uzun süreli uykusuzluklarda, halüsinasyonlar ya da hezeyanlar gibi psikotik belirtiler ortaya çıkabilir. 

Uyku kalitesinin ve uyku süresinin mutlaka dengeli olması gereklidir. Kişi eğer sabah kalktığında kendisini dinlenmiş ve dinç hissetmiyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

Uykusuzluğa bağlı olarak ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunda kişi bu huzursuzluğun farkına varmayabilir fakat aileden bir yakını kendisinin ne kadar huzursuz bir gece geçirdiğini ve derin uykuya geçemediğini bilir. Aile bireylerinin de diğerlerinin uyku kalitesi konusunda daha dikkatli davranması ve daha bilinçli olması önerilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat