Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üstünlük kompleksi nasıl tedavi edilir?

7,923
kez izlendi
Puan: 4.59 / 5
Detaylı Açıklama

Üstünlük kompleksi nasıl tedavi edilir?

Üstünlük kompleksi tedavisinde öncelikle kişinin kendisi ile ilgili bir sorun olduğunu fark etmesi ve yardım almaya açık olması gerekir. Kişinin direncine rağmen kişiye yardımcı olunamaz. Kişi yaşadığı sorun ne olursa olsun sorun olduğunu kabul edip yardıma açık olmalıdır. 


Genellikle üstünlük kompleksi yaşayan kişiler aşağılık kompleksi yaşayan kişilerden farklıdır. Aşağılık kompleksinde kişi yetersiz, başarısız hissederken üstünlük kompleksinde kişi kendisini mükemmel görür. Başkalarının onu anlamadığını düşünür. Toplumla olan ilişkisi sorunludur. 

Eğer kişinin tedavi süreci başlayacaksa öncelikle sorununu doğru tespit etmek gerekir. Diğer insanlarla olan ilişkilerinde açmaza düşüyorsa psikolojik destek almasında fayda vardır. Öncelikli odak noktaları kendileridir. Terapide önerilen diğer insanlarla ilişkide onların da mutlu olacağı sağlıklı ilişkiler kurmalarına yardımcı olmaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat