Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır?

9,585
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Üst solunum yolu hastalıklarında mevcut hastalığın tanısına göre tedavi uygulanır. Örneğin larenjit olduğumuzda, ses kısıklığı, öksürük, hafif balgam olması durumu görülür. Muayenede de ses teli çevresinde kızarıklık görülür. Bu durumda sıvı tüketimini arttırmak, konuşmanın azaltılması, burna tuzlu su uygulanması ve mentollü okaliptuslu buhar uygulaması önerilir. 


Farenjit olduğumuzda da sıvı tüketimini arttırmak, antiseptik sprey ve bazı ilaçlar kullanılabilir. Sinüzit olduğumuzda akıntı ve ateş varsa belki antibiyotik kullanımı önerilir. Tüm bu enfeksiyonlarda burnu tuzlu su ile yıkamak faydalıdır. Bu şekilde burundan gelen mikroplar öldürülmüş olur. 

Mentollü buhar uygulaması da çok etkilidir. Kaynar suyu bir kabın içine döktükten sonra mentollü okaliptuslu solüsyonu onun içine atarak ve kafamızı havluyla kapayıp 5-10 dakika bu buharı solumak, burnun tuzlu su ile yıkanması, sıcak ılık içecek tüketimi tedavide çok yardımcıdır. Semptomatik olarak ilaç da kullanılabilir. Nedene yönelik hareket etmek önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat