Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uluslararası Bakalorya Programı nedir?

3,938
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uluslararası Bakalorya Programı nedir?

Uluslararası Bakalorya (The International Baccalaureate: IB) kâr amacı taşımayan, misyonundan güç alan, öğrenci odaklı bir eğitim kuruluşudur. 3-19 yaş aralığındaki öğrenciler için 4 programdan oluşur ve bu 4 programdan 3'ü, süreci sertifika ile tamamlarken DP süreci uluslararası geçerliliği olan bir diploma ile tamamlanır. Bu diploma 100'ü aşkın ülkede binlerce üniversite tarafından tanınmaktadır.

Şu anda Türkiye'de biri devlet okulu olmak üzere 49 okul IB programlarını sunmakta; toplam 140 ülkeden IB akreditasyonunu almış yaklaşık 4000 okulda 70 bin eğitmen ile 1 milyon öğrenci bu sistem içerisinde eğitimlerini devam ettirmektedirler.

Ayrıca, Türkiye'de bir okul 2014-2015 yılında hazırlık sınıfları ile eğitime başlayan (GIB) Gemischtsprachiges International Baccalaureate Diploma Programme akreditasyonu için başvurusunu yapmıştır. Bu okul, German IB olarak da ifade edilen (GIB) Gemischtsprachiges International Baccalaureate Diploma Programme akreditasyonuna sahip olacak ilk Türk okulu olacaktır. 

Bu programın diğer IB programlarından farkı tek yabancı dil yerine iki yabancı dille eğitim verilecek olmasıdır. Bunlardan biri İngilizce, diğeri Almancadır.

Uluslararası Bakalorya Programı, MEB tarafından resmen tanınmış olmasına rağmen YÖK kapsamında üniversite yerleştirmelerde henüz bir kriter olarak yer alamamıştır. Ancak hemen hemen tüm vakıf üniversiteleri bu diplomaya sahip öğrencilere burs, bölüm değiştirme, ekstra kredi vb farklı kayıt avantajları sunar. 

Misyon

Uluslararası Bakalorya, kültürlerarası anlayış ve saygıya dayalı daha iyi ve daha barışçıl bir dünya yaratmaya yardımcı olacak; sorgulayan, bilgili ve duyarlı gençler yetiştirmeyi hedefler. Bu amaçla IB; uluslararası eğitime ve titiz değerlendirmeye dayalı hedef yükseltici programlar geliştirmek için okullar, hükümetler ve uluslararası kuruluşlarla çalışır. Bu programlar; dünyanın her tarafından öğrencileri, kendilerinden farklı insanların da haklı olabileceğini anlamış hareketli, merhametli ve yaşam boyu öğrenen bireyler olmaya teşvik eder.

Gücünü bu misyondan alan UB Programı, başta öğrenci ve öğretmenler olmak üzere tüm paydaşlarının araştıran-sorgulayan, bilgili, düşünen, iletişim kuran, ilkeli, açık görüşlü, duyarlı, riski alan, dengeli, dönüşümlü, düşünen bireyler olmasını bekler.

IB-DP ile ilgili bilinmesi gerekenler
- Program, akademik olarak 6 ana dersten oluşur. Bunlar; Ana Dil, Yabancı Dil, İnsan ve Toplum Bilimi, Fen Bilimleri, Matematik, Sanat dersleridir. Her bir ders 7'lik not düzeni üzerinden değerlendirilir. 
- Öğrenci 24 puanı topladığı ve diğer gereklilikleri yerine getirdiği takdirde diploma almaya hak kazanır. 
- Tek başına akademik bir program değildir.
- Öğrencinin üst düzey akademik çalışmaların yanında ayrıca 3 alanda da aktif olması gerekir. 

Bunlar;
- Son sınıfta danışman öğretmen rehberliğinde tamamlaması gereken 4000 kelimelik akademik bir çalışma olan "bitirme tezi"
- Notla değerlendirilmeyen ancak başarılı olunması gereken zorunlu Bilgi Kuramı dersi
- 2 yıl boyunca okul saatleri dışında düzenli olarak yapıp belgelendirmek zorunda olduğu Hareket (Spor), Yaratıcılık (Sanat), Toplum Hizmeti çalışmalarıdır.

Tüm bu programı başarıyla tamamlayan öğrenci IB ve GIB diploması almaya hak kazanır. 

İELEV Okulları

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat