Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ultrasonun anne ve bebeğe zararı var mı?

160,097
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Ultrasonun anne ve bebeğe zararı var mı?

Ultrasonografi hamile kadınlar üzerinde 40 yıldan daha uzun bir süredir kullanılmaktadır. Ultrasonografide röntgen gibi iyonize radyasyon kullanılmadığından gelişmekte olan fetus üzerinde toksik etkiye sahip değildir. 

Uzun yıllardır yapılan çalışmalarda ultrasonun anne ve bebeği üzerinde zararı olmadığı kesin olarak belirlenmiştir. Bu sebeple hamilelik süresi boyunca anne adaylarının 4 sefer ultrasona girmesi gerekir. Bunun dışında gebelik sırasında oluşabilecek bazı komplikasyonlar, detaylı inceleme gerektiren durumlarda da ultrasonografi yöntemine başvurulabilir.

Ultrason ses dalgalarının sonucu anne karnındaki bebeğin şekil olarak ortaya çıkmasıdır. Hamilelikte ultrason uygulamaları ile ilgili en büyük risk, özellikle yeterli tecrübeye sahip olmayan kişiler tarafından yapılan incelemelerde bazı fetal anomalilerin gözden kaçırılması riskidir. Bu riski en aza indirmek için tüm gebelik boyunca en az bir incelemenin başka bir hekim tarafından yapılması yaygın ve etkili bir uygulamadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat