Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üçlü test nedir?

393,386
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Üçlü test nedir?

Gebelikte yapılan üçlü test (triple test) ceninde olabilecek bazı kromozom hastalıkları ve nöral tüp defekti adı verilen doğumsal anomalileri saptamak amacıyla yapılan testtir. 


Üçlü testte gebeliğin 16 ile 22. haftaları arasında anne adayından alınan kan örneğinde 3 ayrı maddenin incelemesi yapılır. 

Üçlü testte incelenen maddeler
- Beta-hCG
- Alfa-feto protein (AFP)
- Estriol (E3) 

Bu değerlere bakılarak bebekte down sendromu riski belirlenir. 

Testin ölçüm aşamasında yukarıda belirtilen maddelerin değerleriyle, annenin yaşı, kilosu ve gebelik haftası bilgisayar programına girilir. Testin sonucunda down sendromu riskinin olup olmadığı anlaşılır. Kesin tanı için ise ceninin içinde bulunduğu amniyon sıvısından örnek alınarak amniyosentez işleminin yapılması gereklidir. 

Üçlü test sadece bir tarama testidir. Üçlü testte risk çıktığında bu mutlaka bebekte bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Üçlü testte riskin yüksek çıkması durumuna sıkça rastlanabilir. Bu risklerin sadece çok az bir kısmında down sendromu vardır. 

Örnek bir testte risk 1/120 çıkarsa bunun anlamı aynı gebelik haftasında, aynı kiloda olan ve aynı kan sonuçlarına sahip olan 120 tane anne adayından sadece 1 tanesi down sendromlu bebek taşıyor anlamına gelmektedir. Yani bu testin sonucunda amniyosentez yapılırsa, işlem sonucunda bebekte dowm sendromu mutlaka çıkacak anlamına gelmemektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat