Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üç boyutlu yazıcıların özellikleri nelerdir?

2,570
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üç boyutlu yazıcıların özellikleri nelerdir?

Üç boyutlu yazıcılar, büyük üretim cihazlarının masaüstüne indirgenmiş versiyonudur. 3 boyutlu baskıda öözünürlük, iki boyutlu standart yazıcılarda dpi cinsinden söyleniyorsa, 3 boyutlu masaüstü baskı cihazlarında ise katman kalınlığı cinsinden mikron olarak ifade edilir. 

Masaüstü 3 boyutlu yazıcılar 50 ile 300 mikron arasınad değişen katman kalınlığına (çözünürlüğe) sahiptir. Katman kalınlığının çözünürlüğü, direkt ürünlerin üzerindeki tırtıklardan anlaşılabilir. Tırtıklar ne kadar az ise, ne kadar pürüzsüz bir görünüm ve yüzey varsa, çözünürlük o kadar yüksek demektir. Ancak tabii ki çözünürlük ne kadar yüksek tutulursa, baskı süresi de o oranda artacaktır. Örneğin, uzmanın 42. saniyede gösterdiği 200 mikronluk bir baskı ile yapılan kalenin baskısı yaklaşık olarak 4 gün sürdüyse, siz bunu 50 mikronda verdiğinizde kalenin baskı süresi 4 kat daha fazla artar. 

Bunun dışında desktop 3D printerlarda 2 tür plastik kullanılır. Bu plastiklerden bir tanesi ABS, diğeri de PLA'dır. ABS endüstride kullanılan ve endüstriyel ürünler tasarlayan tasarımcı ve mimarların tercih ettiği bir malzemedir. PLA ise eğitim kurumlarının ve daha çok ev içi kullanımlarda tercih edilen bir plastiktir. 

ABS, petrol ürünü bir plastiktir. Daha sağlamdır ve dişli, çarklı üretimlerinde daha çok tercih edilir. PLA ise organik bir plastiktir. Mısır nişastasından üretilir ve doğada yaklaşık 10-15 sene içerisinde çözünebilir. Bu anlamda ev içi kullanım ve eğitim kurumları organik olan PLA'yı tercih eder.

3d yazıcıların masaüstü versiyonlarının üretim hacmi 20x20x22 cm'dir. Bu cihazla yaklaşık 20 cm küplük bir ürünü tek parça halinde basabilirsiniz. 

3d masaüstü yazıcılar kullanım açısından da son derece pratiktir. Bilgisayarınıza kurduğunuz programla tasarladığınız 3 boyutlu objeyi dilimleyerek baskıya hazır hale getirdikten sonra direkt olarak wireless üzerinden cihaza gönderirsiniz. Gönderdiğiniz ürün de cihazın içindeki tablada, sizin de görebileceğiniz şekilde üretilir. Aslında üretim mantığı bir silikon tabancasından çok da farklı değildir. 

Plastik malzeme üst kısımdan gelir, yazıcı kafasına girer, kafada 200 ile 270 derece arasındaki sıcaklıkta eritilir. Plastik eridikten sonra direkt sıvı halde tablaya katman katman, ince bir şekilde yayılır. Daha sonra sizin ürününüzü sıfırdan üretmeye başlar. 

3d masaüstü yazıcıların bir avantajı ise diğer üretim teknikleri ile veya kalıpçılık ile doğrudan üretilemeyen ürünleri, yani çalışabilen ürünleri üretme becerisidir. Örneğin, uzmanımızın 2. dakika, 38. saniyede gösterdiği makas, 3d masaüstü yazıcı ile çalışabilir halde, tek parça olarak üretilmiştir. Dünyada sadece 3 boyutlu yazıcılar bu tip baskılar ve üretimler yapabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat