Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üç Aylar'da işlenen günahlar katlanır mı?

4,196
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üç Aylar'da işlenen günahlar katlanır mı?

Üç Aylar'da işlenen günah veya başka bir zamanda işlenen günah diye bir kavram yoktur. Günah her zaman aynı derecede günahtır. Günahı belirleyen ölçü ilahı esaslar ve peygamberin bildirdikleridir.

Allah'ın gönderdikleri ve peygamberin getirdikleri günah çerçevesini belirler. Bu nedenle günay Üç Aylar'da da işlense Üç Aylar dışında da işlense aynı derecede değerlendirilir. Ancak Üç Aylar'a özel ibadetler ve sınırlamalar vardır. Bunların yerine getirilmemesi günahtır.

Örneğin Ramazan orucunu iftardan önce bilerek bozmak günahtır ve bir yaptırımı vardır. Yaptırımı da 60 gün kefaret ve 1 gün de bozulan orucun kazası olmak üzere 61 gün oruç tutmaktır. Başka bir örnek de teravih namazını bilerek kılmamaktır. Bu Üç Aylar'a ve Ramazan'a özel bir durumdur.

Kuran'da günah kavramı bire bir diye açıklanır. Yani bir günah eylemin karşılığı bir günahtır. Ancak mesela bu iyilik için böyle değildir. İyiliğin karşılığı her zaman daha çok olur. Bu Allah'ın cömertliğini gösterir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat