Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tuzun faydaları nelerdir?

1,780
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tuzun faydaları nelerdir?

Tuz vücudun asit, baz ve elektrolit dengesinin sağlanmasında rol oynar. Bunun yanı sıra elbette yemeklere eklendiğinde lezzet verir. Ancak tuz tüketimi bir tür alışkanlığa neden olur.

Türkiye'de günlük kişi başına tuz tüketimi önerilenin 3 katıdır. Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı bir insanın bir günde en fazla 5 gram tuz tüketmesini tavsiye eder. Türkiye'de tuz tüketimi ise ortalama günlük 15 gramdır.

Salamura veya turşular
Tuz antiseptik ve sıvı emici özelliği olduğu için turşu, salamura veya tuzlama ya da konserve gibi besin saklama yöntemlerinde çokça kullanılır. Bu anlamda faydalıdır ancak tuzla saklama yöntemleri ile elde edilmiş gıdaları fazla tüketmek vücut için zararlı olabilir.

Fazla tuz tüketmenin zararları
Tuz genel olarak bakıldığında faydalarından çok vücuda zarar veren bir madde olarak nitelenebilir. Elbette belirli limitler içinde tuz tüketmek gerekir ancak fazlası, tansiyon, kalp ve damar sorunları, böbrek hastalıkları gibi birçok ciddi soruna yol açar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat