Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tuz nasıl tüketilmeli?

1,251
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tuz nasıl tüketilmeli?

Tuz insan beslenmesi ve metabolizma faaliyetlerinin sağlıklı şekilde devam edebilmesi için önemli bir bileşiktir. Tuz günlük olarak tükettiğimiz bir çok besinin içinde doğal olarak bulunur. Ancak yemeklere lezzet vermek için ayrıca büyük miktarlarda da kullanılır.

Dünya Bağlık Örgütü'ne göre sağlıklı bir yetişkinin günlük en fazla tüketmesi gereken tuz miktarı 5 gramdır. Bu yaklaşık bir çay kaşığı tuz demektir. Hipertansiyon hastalarında günlük tuz tüketimi sınırı 2,5 gramdır. 5 gramdan fazla tuz tüketimi uzun vadede birçok sağlık sorununa yol açar.

Türkiye'de günlük kişi başına tuz tüketimi ortalama 15 gramdır. Bu da sağlıklı insanlar için üst sınır olan 5 gramın 3 katı anlamına gelir. Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon ve kemik erimesi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Günümüzde toplumda yüksek tansiyon rahatsızlığının sık görülmesinin en önemli nedeni fazla tuz tüketimidir. Gereğinden fazla tuz tüketimi bu rahatsızlıkların yanı sıra kalp hastalıkları, kalp krizi riskinin artması, böbrek taşı oluşumu ve böbrek hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına yol açar.

Tuz güçlü bir damar büzücü etkiye sahiptir. Bu nedenle tansiyon üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Sodyum yani tuz tüketimini azaltmak için özellikle hipertansiyon hastalarının yemekleri tuz koymadan pişirilmeli, tuzsuz ekmek tercih edilmeli, turşu ya da salamura gıdalardan kaçınılmalı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat