Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tuz çeşitleri nelerdir?

5,874
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tuz çeşitleri nelerdir?

Tuz genel olarak asit ve bazların kimyasal etkileşime girmesi ile ortaya çıkan maddelere denir. Sofralık tuz olarak kullandığımız tuz ise sodyum ve klor elementlerinin bileşimi ortaya çıkar. Kimyasal adı sodyum klorür (NaCl) olan yemek tuzu çıkarıldığı bölge ve işleme tekniklerine göre değişik şekillerde sınıflandırılır.

Sofra tuzları üç farklı yöntemle elde edilebilir. Bunlardan ilki tuzla üretimidir. Tuzlalarda tuz içeriği yüksek su, büyük ve sığ havuzlarda buharlaştırılır. Suyun buharlaşmasının ardından geride büyük miktarda tuz kalır. Bu tuz iş makineleri ile toplanır ve rafine edilerek yani içeriğindeki yabancı maddelerden temizlendikten sonra ambalajlanır ve piyasaya sunulur.

Bir diğer yöntem ise deniz suyundan tuz üretimidir. Bu yöntemde deniz suyu özel tesislerde buharlaştırılarak içindeki tuz ayrıştırılır. Sonra elde edilen tuz işlenir ve piyasaya sunulur. Bu yöntemle elde edilen tuzlar deniz tuzu olarak adlandırılır.

Ayrıca madenlerden çıkarılan kaya tuzları da işlendikten sonra sofralık tuz olarak kullanılır. Kaya tuzu dünyanın milyonlarca yıllık tarihi içinde doğal olarak oluşmuş ve toprak altında kalmıştır. Kaya tuzları kristal tuz olarak da bilinir. Kristal tuzlar yeraltından çıkarılır. Kaya tuzu ya da kristal tuzlar çıkarıldıkları bölgelere göre adlandırılabilir. Örneğin son yıllarda kullanımı yaygınlaşan Himalaya tuzu Himalaya Dağları ve çevresindeki antik tuz yataklarından elde edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat