Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türklerin tarihi nasıldır?

1,081
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türklerin tarihi nasıldır?

Türklerin tarihi diğer milletlerin tarihinden farklılık gösterir. Bunun da sebebi bütün Türk tarihinin tek bir mekanda geçmemesidir. Çin tarihi sadece Çin'de gerçekleşmiştir. Fransa tarihi Fransız topraklarında gerçekleşmiştir ama Türk tarihi çok geniş ve farklı coğraflayalarda, daha doğrusu farklı iklimlerde meydana geldiğinden farklılık arzeder. Dolayısıyla herhangi bir zaman diliminde, örneğin 6. Yüzyıl'da tek bir Türk tarihini ele almak mümkün değildir. Türk tarihini zamandan yola çıkarak incelemek çok zordur. Bu nedenle Türklerin tarihini zamandan ziyade, bölgelere göre incelemek, araştırmaları bu yönde yapmak gerekir. Örneğin, 16. Yüzyıl'da Hindistan'da Babür İmparatorluğu, İran'da Safevi İmparatorluğu, Anadolu, Ön Asya ve Doğu Avrupa'da Osmanlı İmparatorluğu, ayrıca Türkistan adı ile de anılan Orta Asya'da ise hanlıklar vardır. Bu kadar geniş sahaya yayılmış Türk tarihini tek bir kalıba sokmak kolay değildir. 

Türk tarihi boyunca Türkler; Çinliler, Tibetliler, Hintliler, İranlılar, Araplar ve Bizanslılarla; Balkan milletleri ve Avrupalılarla, ayrıca Ruslarla ilişkide olmuşlardır. Bu nedenle büyük bir zenginlik taşırlar. Ters bir açıdan bakarsak da bahsettiğimiz milletlerin tarihi Türk tarihi olmadan yazılamaz. Bu da başka bir gerçektir. Örnek vermek gerekirse, İran, bilinen tarihe bakacak olursak, 1000 yıl boyunca Türkler tarafından idare edilmiştir. Aynı şekilde Hindistan bile uzun asırlar süresince Türkler tarafından yönetimliştir. Çin'de kendi tarihinde Türkleri anlatır. Bu, bir bakış açısı ile birlikte şunu da söylemek lazım: Türk tarihini yazmak için yabancı kaynaklara muhtacız. Maalesef Türkler Osmanlı'nın son asırları haricinde kendi kaynaklarını çok fazla oluşturmamışlardır. Bizler de tarihçiler olarak Çin, Tibet, Hint, İran, Yunan, Latin ve Rus kaynaklarına çok şey borçlu durumdayız. Onların sayesinde Türk tarihini öğrenebiliyoruz ki, bu da bize farklı bakış açıları kazandırıyor. Aslına bakılırsa, bu çok daha doğrudur. Çünkü başkalarının bizim hakkımızda yazması, doğruları çok daha iyi tespit etmemizi sağlar. Ancak ne yazık ki tarihimiz adına kendi kaynaklarımız çok azdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat