Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türklerin nasıl bir askeri organizasyonu vardı?

434
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türklerin nasıl bir askeri organizasyonu vardı?

Türklerin 10'lu sisteme dayalı bir askeri organizasyonu vardır. 10'lu sistem üzerine kurulu, onbaşı, yüzbaşı, binbaşı ve tümene, yani onbine kadar giden bir 10'lu sistemleri söz konusudur. Bu sistem tüm dünya ordularına örnek olmuş, aşağı yukaruı 1950'lere kadar Türklerin komşu milletlerinde dahi kullanılmıştır.

Bunun yanı sıra Türk ordusunun dayandığı 3 temel özellik de söz konusudur. Bu 3 temel özellik süvarilere dayalı, daimi ve ücretsiz olarak özetlenebilir. Yani Türklerde paralı askerlik hiçbir zaman yoktu, Türk ordusu her zaman savaşa hazırdı, sürekli bir askerlik vardır ve yine süvarilerden kurulu bir ordu idi. En önemli silahları da süvari olduğu için ok ve mızraktı.

Özellikle Türklerin askeri teknolojileri; üzengi, ok, yay, pantolon ve zırhları komşu milletler tarafından taklit edilmiştir. Bizans imparatorlarından Heraklius, yazdığı eserinde Avar ordusunu taklit etmiştir. Özellikle Türklerin askeri taktikleri, savaş alanlarında hızlı hareket etmeleri, kurdukları pusular, sahte geri çekilmeler, yabancılar tarafından da hayranlıkla izlenmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat