Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türklerin İran'a katkıları nelerdir?

406
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türklerin İran'a katkıları nelerdir?

İran, Türklerin her zaman geçiş yolunda bulunmuştur. İran'ı 1925 yılına kadar Türk kökenli hanedanlar yönetiyordu. İran coğrafyasında sayısız Türk beyliği ve devleti kurulmuştur. Bu anlamda Türklerin İran'ı en eski devirlerden bu yana etkilediğini söyleyebiliriz. M.Ö. 5. Yüzyıl'dan itibaren, özellikle Partlar zamanında, okçulukları ile, askeri teknikleri ile etkilemişlerdir ama devam eden süre içerisinde bizim bildiğimiz Sasaniler devrinde, İslamiyet'ten sonra Selçuklular zamanında İran bir Türk yurdu haline dönüşmüştür. Bu Türk yurdu haline geldikten sonra 19. Yüzyıl, hatta 20. Yüzyıl çeyreğine kadar Türkler tarafından yönetilmiştir.

İran'ın güneyinde, örneğin Kaşkaylar halen eski Türk kültürü hayatını sürdüren göçebe bir topluluktur. Bunlardan başka Türklerden günümüze kalan çok sayıda tarihi eser vardır. Bunların en önemli merkezi Meşhed'tir. Meşhed'de ve diğer İran şehirlerinde Türkler bilim ve sanat alanında çok fazla eser meydana getirerek çağımıza kadar gelmeyi başarmışlardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat