Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türklerin Hindistan'a katkıları nelerdir?

478
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türklerin Hindistan'a katkıları nelerdir?

M.Ö. 1000'li yıllarda Hindistan'a giden Türkler, demirciliği oraya taşımıştır. M.Ö. birinci 1000'den başlayarak 19. Yüzyıl'ın sonuna kadar Türkler Hindistan'ı daima etkilemişlerdir. Çok sayıda Türk kökenli topluluk Çin'e giderek Çin'de devlet kurmuş ve orada varlığını sürdürmüştür. Bunların en son örneği Babürlülerdir ve 1529'dan 1858 yılına kadar devam etmiştir. Bunların öncesinde Delhi Türk Sultanlığı, eski dönemdeki Gazzelliler sayılabilir. Ancak Hindistan'a giden Türkler oranın sıcak ikliminin de etkisi ile asimile olup Hintleşmişlerdir. Biz onların tarihi kaynaklardan izlerini takip edebiliyoruz. Ayrıca onlarldan kalan Tac Mahal gibi tarihi eserler Hindistan'daki Türk kültürünün derinliğini ve zenginliğini bize göstermektedir. 

Türkler demirciliği Hindistan'a taşıyarak oraya derin etkiler yapmıştır ama Türklerin Hindistan'a en büyük katkısı askeri anlamda olmuştur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat