Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türklerin dünya kültürüne katkıları nelerdir?

5,414
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türklerin dünya kültürüne katkıları nelerdir?

Türklerin dünya kültürüne katkıları temelde 3 unsura dayanır. Bu üç unsur, atın evcilleştirilmesi yoluyla sürat fikrinin aşılanması, demirin işlenmesi ve demirciliğin geliştirilmesi ile teknolojinin geliştirilmesi ve hukuk fikrinin geliştirilmesi ile insan haklarına katkı olarak sıralanabilir. Bu üç temel unsur, bozkır kültürünün dünyaya armağan ettiği konulardır. 

Dünyada teknoloji günümüze kadar metalurji üzerinden gelişmiştir ve bunun kökü de demirciliğe dayanır. 

Türkler, atın evcilleştirilmesi ile birlikte çok uzun mesafeler kat edebilmişler, kültürler arasında iletişimi sağlamışlardır. Özellikle at ve üzengi ile birlikte Avrupa'da feodalizmin, derebeylik sisteminin doğmasına, aslında şövalyeliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamışlardır.

Avarlardan toprağı derin sürmesini öğrenen Avrupalılar, üretimin artmasını sağlamışlar ve artı üretim ile birlikte Almanya, Çekoslovakya, Polonya gibi Kuzey Avrupa ülkeleri gelişmeye başlamıştır. 

Genelde Türklerin dünya uygarlığına ve kültürlerine katkıları Çin, Kore, Hindistan, Tibet, İran, Arap bölgesi, Bizans, Doğu Avrupa (Slav toplulukları), Batı Avrupa ve Kuzey Avrupa olmak üzere elips şeklinde bir daire çizerek, bölgesel analizler ile değerlendirmek daha doğru olacaktır. 

Türkler geçtikleri her bölgede siyasi, ekonomik ve kültürel katkılarda bulunmuştur. Örneğin Türkler pantolon giyerdi, elbiseleri için o dönemin şartlarına göre ütü benzeri düzleştiriciler kullanırlardı. Doğu Avrupa tarihindeki ilk ve tek müzik aleti çifte kaval Avarlara aittir. Hunların da çok fazla şeyi Avrupa'ya öğrettiğini görüyoruz ama genelde en büyük katkı askeri alanda olmuştur. Türklerin askeri sistemi Doğu'da, Batı'da ve bütün büyük imparatorluklar tarafından; Roma İmparatorluğu, Doğu ve Batı Roma imparatorlukları, İslam devletleri, İslam alemi, Çin'de, Hindistan'da ve bütün komşu milletler tarafından taklit edilmiştir diyebiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat