Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türklerin devlet yönetimi geleneği nasıldı?

1,992
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türklerin devlet yönetimi geleneği nasıldı?

Türklerin devlet yönetimi geleneği karizmatiktir. Kut anlayışına dayanır. Gök Tanrıdan kendisine kut bağışlanan, kutlu (kutlug) kişiler hükümdar olmuştur. Ama buna rağmen Türkler arasında çok sayıda taht kavgası da gerçekleşmiştir. Başka milletlerde olduğu gibi. Karizmatik, yani gücünü Tanrıdan alan, Tanrı tarafından bağışlanan kutun olduğu sisteme dayalı bir devlet yapısı söz konusudur. 

Özellikle bozkırlarda devlet sınırı olmadığı için geniş hakimiyet alanlarının birleştirilmesi yoluna gidilmiştir. Bu da Türk imparatorluklarının, Türk devletlerinin geniş alana yayılmasını sağlamıştır.

Yöneten ile yönetilen arasındaki ilişkiler daima çok nazik ve ince çizgide yürümüştür. Halkın her zaman beklediği adil yönetim, ekonomik refah ve siyasi istikrardır. Kutadgu Bilig'de böyle yazar. Halkın hükümdardan beklediği her zaman bu olmuştur ve günümüzde de böyledir. Örneğin vergilerin artırılması sık sık isyanların çıkmasına neden olmuştur. 

Türk hükümdarlarının halkına kötü davranması, devletinin kısa zamanda yıkılmasına sebep olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu da, Fatih Sultan Mehmet devrine kadar aşağı yukarı bu gelenek üzerine devam ederken, daha sonra bu sistemi değiştirmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat