Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkler tarihte hangi dinleri benimsedi?

4,387
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türkler tarihte hangi dinleri benimsedi?

Türkler tarihte öncelikle kendi dinleri olan Gök Tanrı dini adını verdiğimiz dini benimsemişlerdir. Bunun dışında atalar kültü, ataların ruhuna saygı dediğimiz bir sisteme de inandılar. Ayrıca tabiat kuvvetlerine de inançları vardı. Eski Türk inancı üç temel unsura dayanıyordu. Türk toplumları Gök Tanrı (Kök Tengri), tabiat kuvvetleri ve atalar kültü olmak üzere üç inanç sistemini benimsemişti. Ancak bundan başka Türk toplulukları tarih boyunca belli dönemlerde Budizm, Maniheizm (Mani dini), Zerdüştlük ve Hıristiyanlık gibi dinleri de benimsedi. Ayrıca Moğol istilasından sonra Budizm ile birlikte eski Türk inançlarının karışması sonucu bugünkü Şamanizm ortaya çıktı. Eski Türk dini Şamanizm değildir. Şamanizm daha sonra, Budizm ile birlikte Türk inançlarının karışması sonucunda meydana gelmiş bir inanç sistemidir. Aslında Şamanizm daha çok bir büyü sistemidir. Din olduğu da söylenemez. 

Türkler İslamiyete, Hıristiyanlığa, Yahudiliğe de girdiler. Yahudiliğe girenler Hazarlardır. Hıristiyanlığa girenler günümüzde Gagavuz Türkleridir. Eski dönemde Uygurlara kadar uzanan sahada Nasturi Hıristiyanlarının faaliyetleri sonucunda çok sayıda Türk Hıristiyan olmuştur ama bilinen gerçek Türkler arasında İslamiyet'in 672 yılından itibaren yayılması ve 900'lü yılların ortalarına gelindiğinde Türklerin kitleler halinde Müslüman olmaya başlamasıdır. 

İlk Müslüman Türk devleti İdil Bulgar Hanlığı'dır. İdil Bulgar Hanlığı İslamiyet'i resmen 922 yılında kabul etmiştir. Karahanlı Devleti de 946 yılında resmen Müslüman bir devlet oldu. Bundan başka Ortadoğu'da, özellikle Filistin'de Tolunoğulları ve Işidiler devletleri, ayrıca Güney Azarbaycan'da Sacoğulları devletleri de 9. Yüzyıl'da Türklerin kurduğu İslam devletleridir. Fakat bunlar uzun ömürlü olmamış, kısa sürede yıkılmışlardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat