Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkler nasıl Müslüman oldu?

1,035
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türkler nasıl Müslüman oldu?

Türkler önce bireyler halinde Müslüman olmaya başladılar. Bu 150 yıl devam etti. 150 yıl sonunda kitleler halinde ve devlet bağlamında Müslüman oldular. 672 yılında İslam orduları Maveraünnehir'e ulaştı. 700'lerin başında 738 yılına kadar Türkler ile Araplar arasında büyük savaşlar oldu. Bu savaşlara bakıldığında Arapların, Türklerin Müslüman olmasını istemediğini görüyoruz. Çünkü Türkler Müslüman olunca Arapların aldığı vergi azalacaktı. Ancak Türkiş kağanı Sulu, 738 yılında kendi amcası tarafından öldürülünce Türkler tarafında bir siyasi boşluk oldu ve üstünlük Araplara geçti. Türkler küçük beylikler haline dönüştü. 

750'li yıllardan sonra 800'lü yıllar içerisinde, 900'lü yıllara kadar Müslüman tüccarlar özellikle İpek Yolu üzerinde sıklıkla seyahat ettiler ve Türklere İslamiyet'i tanıttılar. Hiç kimse zorla Müslüman olmaz ya da dinini değiştirmez ancak Çin'de de ve İpek Yolu üzerindeki şehirlerde de Müslümanlık yayılmaya başlandı. 900'lü yıllarda, özellikle Karahanlılar döneminde ve İdil Bulgar Hanlığı'nda da siyasi sebeplerden dolayı İslam ülkeleri ile bir yakınlaşma başladı ve neticede Türklerde ilk önce 922 yılında İdil Bulgar Hanlığı, 946'da Karahanlılar, Satuk Buğra Han Müslümanlığı kabul etti. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat