Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkiye'de transseksüellerin durumunu iyileştirmek için yapılan çalışmalar var mı?

9,013
kez izlendi
Puan: 2.90 / 5
Detaylı Açıklama

Türkiye'de transseksüellerin durumunu iyileştirmek için yapılan çalışmalar var mı?

Travestiler ve transseksüeller olarak eskiden çok daha yalnızdık. İlk olarak LGBTT (Lezbiyen, Gey, Bieseksüel, Travesti, Transseksüel) hareketleri travestileri sahiplendi ve biz de oralarda çalışmalara başladık. 

5-6 yıldır somut anlamda eşcinsel örgütleri travesti ve transseksüel bireylerin sorunlarını sahiplenmeye başladılar. Zamanla yapılan eylemler, basın açıklamaları, gündeme müdahale çalışmaları çerçevesinde belli ölçüde sesimizi duyurmaya başladık. 

Antalya'dan, Bursa'dan, Ankara'dan, İzmir'den, Eskişehir'den eşcinsel, travesti, transeksüel dernekleri kurulmaya başladı birer birer. LGBTT dernekleri gayet iyi bir şekilde çalışıyorlar. Bunlar dışında İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) var.

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı, insan gelişimindeki olumsuz etkenleri ortadan kaldırmayı kendine amaç edinmiş bir grup akademisyen doktor tarafından kurulmuş. Genelde aile planlaması, anne-çocuk sağlığı, hemşire eğitimi gibi konularda çalışan, gerçekten aydın bir grubun kurmuş olduğu bir vakıf. 

Üreme Sağlığı Programı kapsamındaki çalışmaları esnasında AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili çalışmada, travesti ve transseksüelleri de çalışma arkadaşı olarak algılayan bir yapıları var.

Transseksüel ve travestilerin durumunu iyileştirmek için çalışan tüm derneklerin savundukları şeyler farklı. Farklı görüşler de çalışmalara olumlu sonuçlar sağlıyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat