Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkçenin kökeni nedir?

8,550
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türkçenin kökeni nedir?

Türkçe, dünya dilleri arasında Ural-Altay dil ailesine girmektedir. Macarca, Finceden başlayarak, Türkçe, Samoyetçe, Morgvaca, Çeremişçe gibi kaybolan dilleri de hesaba katarsak, Moğolca, Korece ve Japonca, Mançuca ile aynı dil ailesini oluşturur. Bu geniş dil ailesi içerisinde Türkçe, Altay grubunu oluştururlar ve en yakın oldukları Moğolcadır. Ayrıca Macarcada ve Fincede de yakınlık söz konusudur. Aralarında pek çok ortak kelime bulunmaktadır. 

Bu eklemeli dil yapısı Mançucada, Korecede ve Japoncada da bulunmaktadır. Zamanla birlikte, araya coğrafi mekanlar, ayrışmalar girdikçe Ural - Altay dil ailesinde de farklılıklar oluşmaktadır ama köken ve gramer açısından bakarsak Türkçe Ural - Altay dil ailesine mensuptur. 

Ek notlar: Türkçe, Türk dili ya da Türkiye Türkçesi, batıda Balkanlardan başlayıp doğuda Hazar Denizi sahasına kadar konuşulan Altay dillerinden biridir. Yaşı, en eski hesaplara göre 8500 olan Türkçe, bugün yaşayan Dünya dilleri arasında en eski yazılı belgelere sahip olan dildir. Türk yazı dilleri içinde Oğuz sahası yazı dillerinden Osmanlı Türkçesinin devamını oluşturur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat