Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türk tarihi için en güvenilir kaynaklar hangileridir?

1,855
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türk tarihi için en güvenilir kaynaklar hangileridir?

Türk tarihi için en güvenilir kaynaklar Çinlilerin meydana getirdiği yıllıklardır. Esasında Türk tarihi için en değerli kaynaklar Türklerin meydana getirdiği Runik alfabe ile yazılmış olan taşlara kazınmış metinlerdir ancak bunlar yeterli değildir. Bunlar yeterli olmadığından Çin kaynakları ön plana çıkmıştır. 

Çin kaynaklarının yanı sıra Tibetlilerin, Eski İranlıların, Yunanların, Latinlerin ve Rusların meydana getirmiş olduğu kaynaklar değerlidir. Ancak bütün bu yabancı kaynaklar farklı bir bakış açısı ile yazıldığından bir taraf söz konusudur. Biz, hepsini bir araya getirerek bunlardan objektif bir şekilde sonuçlar çıkarmaya çalışmalıyız.

Türk tarihi hakkında 1756 yılında Paris'te DE. Guignes'ün eseri "Histoire generale des Huns des Turcs et des Mongols"dan itibaren çok sayıda çalışmalar yapılmaktadır. Yeni Zelanda'dan Arjantin'e, Kuzey Amerika'dan Japonya'ya kadar olan dünyanın her tarafında Türk tarihi hakkında çok değerli çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle yabancı dilde yazılmış olan kaynaklar değerlendirilmekte, bunlar bilim alemine sunulmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat