Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türk sinemasının en önemli 5 kadın oyuncusu kimdir?

21,778
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Türk sinemasının en önemli 5 kadın oyuncusu kimdir?

Cahide Sonku bir dönemin efsane kadın oyuncularından biri. O, sadece az sayıdaki filmi ile değil, kendi hayatı ile de farklı bir hikayesi olan kadınlardan.

Cahide Sonku, tiyatro ve sinemada zirvedeyken Beyoğlu'nun ucuz meyhanelerine taşınmış bir hayata sahip. Bu nedenle Sonku, Türk sinemasında son derece hüzünlü ama aynı zamanda çok anlamlı bir yaşanmışlığı temsil ediyor.

Türk sinemasında oyuncu olarak Cahide Sonku'dan sonra kronolojik olarak bakıldığında Muhterem Nur gelir. Muhterem Nur, sinemanın Türkiye'de köylere dahi uzandığı 1960'lı yıllardaki ilk büyük star.

Üç büyükler

Sinemanın halka mâl olduğu, altın dönemini yaşadığı yıllar 1950'lerin sonu 1960'ların başı. Türk sinemasında altın döneminin en önemli üç oyuncusu Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik.

Türkay Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik hâlâ isimleri anılan, sinemanın önemli figürlerinden.

Yeşilçam buhranı

Türk sineması özellikle 1990'ların başında bunalımlar içinde kıvrandı ve film sayısı çok düştü. 1990'ların başındaki sinema krizi oyunculara kendini ispat etme imkanı vermedi.

1990'larda Türkiye'de yaşanan sinema krizi nedeniyle Hülya Avşar dışında büyük star doğmadı. Aslında çok yetenekli kadın oyuncular olmasına rağmen, 90'lı yıllarda star oyuncu konusunda kıtlık yaşandı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat