Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türbe ziyaretlerinde nelere dikkat etmeliyiz?

634
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türbe ziyaretlerinde nelere dikkat etmeliyiz?

Türbe ziyaretleri ile ilgili ağırlık basan 2 görüş vardır. İlki türbelere gidilmeli, görülmeli, oralarda yardımlar yapılmalı, yemekler yenmeli, kurbanlar kesilmeli, kısmetinin açılmasını isteyen gitmeli şeklindedir. Bu görüş insan psikolojisine çok yakındır çünkü insanda kutsal olanla temas kurma eğilimi vardır. Diğeri ise gidilmemesi gerektiğidir. 

Gidildiği takdirde kişinin dinden çıkacağı, müşrik olacağı görüşü vardır. Fakat bununda bir orta yolu vardır. Buda türbelerin, yatırların ve kabirlerin ziyaret edilmesinde yapılması gerekenleri bilmek ve yapılmaması gerekenlere riayet etmektir. Türbe ziyaretlerinde yapılması gerekenler sınırlıdır her şey yapılamaz mesela bir kişi çocuğunun olmasını istiyor diye orada yatması veya bez bağlanması gibi davranışların yapılması yanlıştır. 

Yapılan ziyarette yatan kimse onun ruhuna fatiha veya yasin okunmalıdır. Orada yatan kişinin huzurunda el açıp dua etmek sakıncalıdır. Sadece orada yatan kişiye dua edilir. Allah?ım burada yatan kulunu affet eğer sevdiğin bir kulsa beni de onlar gibi kıl şeklinde dua edilebilir. 

Türbe ziyaretlerinde yapılmaması gereke şeyler bellidir. Türbeye gidildiğinde bir şey bağlamak, bir şey adamak, orada yatıp kalkmak, duvarlara bir şeyler sürmek yanlıştır. Bunun yanında türbeye gidildiğinde yapılması gerekenler ise kabirden yaşayan kişilere bolca dua etmek, ölümden ibret almaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat