Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüpsüz dalış nedir?

35,448
kez izlendi
Puan: 4.22 / 5
Detaylı Açıklama

Tüpsüz dalış nedir?

Tüpsüz dalış bir diğer adıyla serbest dalış söz konusu olduğunda kişi derin bir nefes alır, ciğerlerini nefes ile doldurur ve tuttuğu bu nefes ile suyun altına doğru inmeye başlar. Kişinin suyun altında maksimum kalabileceği süre dokularındaki oksijenin bulunduğu süreye bağlı değildir. 


Beyin akciğerdeki karbondioksiti ölçerek nefes al ya da alma der. Serbest dalış antrenmanlarında beyine yüksek karbondioksit seviyesinde bile nefes almama öğretilir. Bu şekilde suyun altında geçecek zaman uzatılabilir. Şuan resmi Guinness rekoru 9,5 dakikadır.

Normal bir insanın akciğer kapasitesinin 6 litre olduğunu ve bunun sadece 4,5 litresini kullandığımızı düşünürsek aşağıda kalabileceğimiz süre 1-1,5 dakikadır. Bu nefes tutma süresi sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak 60-90 sn olarak değişir. Önceden karbondioksit eşiğimizi yükseltecek antrenmanlar yapmamız önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat