Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatı nedir?

4,417
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatı nedir?

Tüp mide ameliyatı, obezite ameliyatlarından bir tanesidir ve dünyada en fazla uygulanan ameliyatların başında gelmektedir.  Bugün ABD'de yapılan araştırmalara göre obezite ameliyatı gerektiren hastaların yüzde 60'ı tüp mide ameliyatı olmaktadır.

Tüp mide ameliyatında teknik olarak midenin yaklaşık yüzde 80 - 85'lik kısmı dikey olarak çıkarılır. Dolayısıyla ameliyattan sonra yaklaşık 100 - 150 ml'lik bir mide hacmi kalır. Bu durum hastaların daha az yemek yemesini sağlar. Bununla birlikte midenin çıkarılan kısmında ghrelin adı verilen, özellikli bir hormon salınımı söz konusudur. Tüp mide ameliyatı sonrası midenin büyük bir kısmı devre dışı kaldığından halk arasında açlık hormonu olarak da tanımlanan ghrelin hormonu seviyesi ciddi oranda azalır, hastada daha hızlı bir tokluk hissi oluşur. Bu sayede hastaların iştahı azalır, bu da yemek yemelerinin azalmasına yardımcı olur. Hasta eskiye oranla sürekli açlık hissi ile baş etmek zorunda kalmaz.  Böylece kilo kaybı ameliyattan hemen sonra başlar. 

Tüp mide ameliyatı teknikleri

Laparoskopik veya robotik cerrahi teknikler ile yapılabilen tüp mide ameliyatlarında hastanede yatış süresi 2 - 3 gündür. Ameliyatın sonrasında hastalar günlük hayatlarına 5 - 6 gün içinde dönebilir. 

Tüp mide ameliyatı sonrası elde edilen kilo kaybı oranı, doğru bir bariatrik beslenme programı uygulanarak 1. yılın sonunda yaklaşık olarak yüzde 70 - 75'i bulur. Bu zayıflama oranı hastalar için son derece memnuniyet verici bir orandır. 

Tüp mide ameliyatı vücut kitle indeksi 35'in üzerinde olan hastalar için uygun bir tedavi yöntemidir. Hastaların yaş grubunun 18 - 65 yaş arasında olması tercih edilir. Ancak metabolik cerrahi (diyabet cerrahisi) söz konusu olduğunda deneyimli merkez ve cerrahlar tarafından 18 yaşın altında veya 65 yaşın üstünde de tüp mide ameliyatı yapılabilmekte ve yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat