Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebekte genetik tanı ne zaman yapılmalı?

11,707
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebekte genetik tanı ne zaman yapılmalı?

Tüp bebekte genetik tanı ne zaman yapılmalı, öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz. 


Tekrarlayan düşüklerde iki önemli sebep bulunur. Bunun ilki embriyoya bağlı nedenler. Rahme konulan veya rahme doğal yollarla gelen embriyo çok sağlıklı değilse, düşük gerçekleşebilir. Bir diğer neden ise rahim kaynaklı nedenlerdir. Rahim, bebeğin yerleşmesine ve büyümesine uygun değilse, düşük yaşanabilir. 

Bir hasta tüp bebek tedavisine hazırlanırken, tedaviye başlamadan önce kişiye kan testi, rahim filmi ve daha önce düşük yapılmışsa, kadın ve erkeğe genetik testler yapılmalıdır. Bunlar yapıldıktan sonra bir problem varsa, probleme yönelik tedavi yapılmalıdır. 

Tekrarlayan düşüklerde en sık rastlanan sebep tüplerde ortaya çıkabilecek sorunlardır. Rahim filminde bu çok rahatlıkla tespit edilebilir. Bazen tüplerde genişlemeler, tıkanıklıklar, tüpün içerisinde sıvı birikmesi gibi durumlar oluşabilir. Bunlar hem gebe kalmayı engellerken hem de tekrarlayan düşüklere neden olabilir.

En sık karşılaşılan tekrarlayan düşük sebeplerinden bir diğeri ise, kadın ya da erkeğin kromozomlarında bulunan yapısal veya sayısal bozukluklardır. Erkekten ya da kadından giden kromozomlar bebeğin kromozom sayısını etkilediği için bebek rahme yerleşir, belli bir süre boyunca büyür ancak sağlıksız bebeklerin rahimden atılması, düşük yapılması gibi bir sistem vardır doğada. Aksi durumda bir sürü sağlıksız bebek doğabilir. Bu nedenle sağlıksız bebekleri rahim bir süre sonra kabul ettikten sonra ileri zamanda düşükle sonuçlandırır.  

Bir düşük olduğu zaman düşen ya da gelişmeyen bebeğin genetik olarak incelenmesi, tekrarlayan düşüklerin nedenlerinin belirlenmesinde önemli bir yöntemdir. İnceleme yapıldıktan sonra bebeğin sağlıklı olup, rahim tarafından mı düşürüldüğü yoksa sağlıksız bir bebeğin mi rahim tarafından atıldığı belirlenebilir. Böylece bir sonraki tedavi yolu daha net bir şekilde görülür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat