Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebekte embriyo transferi için doğru güne nasıl karar verilir?

26,506
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebekte embriyo transferi için doğru güne nasıl karar verilir?

Tüp bebek tedavisi sırasında embriyo transferi için doğru gün hastaya göre seçilir. Halk arasında blastocyst transferi her zaman iyi zannedilir ve "bana neden blastocyst transferi yapmadınız?" ya da "transferi neden ikinci gün yapmadınız" diye sorulur. Aslında embriyo transferi rahim kalınlığına, hormonların seviyesine ve hastanın hazır olduğu durumda, hastaların embriyolarına göre seçilen bir zamanda yapılıyor. 

Laboratuvar embriyolar için yabancı bir ortamdır. Bugünkü şartlarda embriyoları laboratuvarda en fazla 6 gün yaşatabiliyoruz. Öyle ki laboratuvar şartlarımız ne kadar iyi olursa olsun, embriyolar için laboratuvar şartlarını yabancı bir ortam olarak kabul etmek gerekiyor. O zaman biz yumurta ile spermi alıyoruz, birleştiriyoruz. Ondan bir bebeğin, embriyonun oluşmasını laboratuvarda takip ediyoruz. Laboratuvar ortamına dayanabilen, o ortamda iyi gelişen embriyoyu iyi embriyo olarak adlandırıyoruz. Dolayısıyla bir hastanın embriyosu 1 ya da 2 tane ise bunu mutlaka ikinci gün transfer ediyoruz. 

Eğer 6 - 7 - 8 adet embriyo varsa, o zaman bu embriyoları bir gün daha bekletiyoruz. Amaç, bu embriyolar içerisinden en iyi olanı seçmek.

Hasta sadece bir tane embriyo transferi istiyorsa o zaman bütün embriyoları bekletip, 5. - 6. güne kadar dayanabilen, ötekilerden daha baskın, daha iyi gelişen bir embriyo varsa onu transfer etmeyi tercih ediyoruz. Bu sayede hem iyi seçilmiş bir embriyo sahibi oluyoruz. hem de tek embriyo yerleştirildiği halde gebelik şansını artırıyoruz; ikiz, üçüz değil, tekiz bebek için çalışıyoruz. 3. gün geldiğinde bütün embriyoları görüyorsak ve hepsi de çok iyiyse, o zaman bu embriyolar içinden rastgele bir embriyo seçmek yerine yine 5. günü bekleyebiliyoruz. Bu durumda "3. günde iyi olanların hepsi acaba 5. güne aynı şekilde devam edebilecek mi" mantığı var. 5. güne gelen embriyoları rahmin içine koyuyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat