Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek yönteminde neden daha sık çoğul gebeliğe rastlanır?

12,886
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek yönteminde neden daha sık çoğul gebeliğe rastlanır?

1970 - 1980 yılları arasındaki ikiz gebelik oranları ile günümüzdeki ikiz gebelik oranları arasında 5 kat artış görülmektedir.

Bu artışın nedenlerinden bir tanesi tüp bebek tedavisidir. Çünkü tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen en önemli faktör anne adayına çok fazla yumurta hücresi ürettirmek ve bu yumurtaların döllenmesi sonrasında rahim içerisine transfer edilen bebek sayısıdır. 

Günümüzde tüp bebek tedavisinde döllenen yumurta sayısı kontrol altına alınmıştır. Tüp bebek tedavisinin başarısı oluşan tekil gebeliklere göre anlaşılmaktadır. Eski dönemlerde başarı şansının artması için ana rahmine 4 - 5 tane döllenmiş yumurta konulmaktaydı. 

Çoğul gebelikler tüp bebek tedavisinin artması ile beraber artmıştır. Bebek sahibi olmak isteyen kadınlarının yaşının artması tüp bebek tedavisine olan ilgiyi, dolayısıyla da çoğul gebeliklerin sayısını artırmıştır. Çünkü bir gebelikte çift yumurta ikizi olma ihtimali 33 yaşından itibaren artmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat