Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hangi testler yapılır?

33,684
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hangi testler yapılır?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce kadın ve erkeği ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.

Kadının ilk muayenesinde yumurtalıklarındaki yumurta sayısının saptanması gerekir. Yine bu muayenede hastanın doğumsal bir rahim anomalisinin olup olmadığı da görülür. Rahminin içinde yer kaplayan polip veya miyom gibi bir lezyon olup olmadığı saptanmalıdır.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce öncelikle kadının muayene edilmesi, yumurtalıklarının ve rahminin ultrasonla değerlendirilmesi gerekir. Yapılan ultrason muayenesi hastanın ilerideki tedavisinin planlanması için yol gösterici olacaktır. Yumurtalıktaki hastadan alınabilecek yumurta sayısını belirlemeye de yardımcı olacaktır. 

İkinci aşama erkeğin sperminin değerlendirilmesi olmalıdır. Erkeğin spermi iki hafta arayla yapılmış iki ayrı sperm testi ile değerlendirilmelidir. Erkeklerin spermleri döngüsel olarak 15 günde bir artış ve azalış gösterebilirler. Bu nedenle iki ayrı sperm testi yapılmadan bununla ilgili bir yargıya varmak doğru olmaz.

Üçüncü testimiz rahim testi olmalıdır. Rahim filmi, rahmin tüplerinin değerlendirilmesinin en kolay ve en zararsız yoludur. Rahim filmi çekilmeden tüp bebek tedavisine başlanması ortaya çıkabilecek tüp sorunlarında hastanın gebe kalamamasına ya da erken dönemde düşük yapmasına neden olabilir. 

Dördüncü olarak, anne ve baba adayının kan testleri yapılmalıdır. Özellikle anne adayında olabilecek, saptanabilecek tiroit ve şeker sorunları tedavi öncesinde düzeltilmelidir. Bu, anne adayının gebe kalma ihtimalini arttıracaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat