Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde yeni yaklaşımlar nelerdir?

13,902
kez izlendi
Puan: 4.74 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde yeni yaklaşımlar nelerdir?

Tüp bebek tedavisindeki yeni yaklaşımları laboratuvar ve klinik olarak ikiye ayırabiliriz.

Klinik olarak en yeni ve önemli yaklaşım, tüp bebek tedavisinin çiftlere göre bireyselleştirilmesidir. Çiftin ihtiyacına göre gerekli teknolojik desteğin çifte verilmesi, hastaların gebe kalma şansını artıracaktır. 

Örneğin, önceki tüp bebek denemelerinde embriyo kaliteleri kötü olmuş bir çiftin embriyosunun, embriyoskop dediğimiz, embriyoyu dış ortamdan tamamen bağımsız olarak izlememizi sağlayan sistemlerle takip edilmesi hastaların daha kaliteli embriyolara sahip olmasını ve gebelik şansının artmasını sağlar. 

Tüp bebek tedavisindeki en önemli yeni yaklaşım embriyo dondurma teknolojisindeki gelişmelerdir. Özellikle progesteron seviyesi yüksek seyreden hastalarda, tedavi esnasında yumurtalığı aşırı derecede uyarılmış hastalarda veya tedavi sonucunda rahmin içi yeterince gelişmemiş hastalarda transfer yapmak gebe kalamama ile sonuçlanabilmektedir. Bunun yerine embriyonun dondurulup, rahmin içinin daha iyi hazırlandığı, hormon değerlerinin daha iyi kontrol altına alınabildiği sirkuslarla devam edilmesi hastanın gebe kalma ihtimalini arttırabilmektedir.

Dondurma teknolojilerindeki ilerlemenin mümkün kıldığı yumurta dondurma işlemleri tüp bebek tedavisindeki son dönemin en önemli gelişmelerindendir. Özellikle kariyer veya hastalık nedeniyle üremesini daha sonraki yıllara ertelemek isteyen kadınlarda artık yumurtaların dondurulabiliyor olması hastanın istediği zaman çocuk sahibi olabiliyor olmasını da beraberinde sağlamaktadır. 

Bunun dışında embriyoskop dediğimiz kapalı devre sistemler, embriyoların ortamla hiç temas etmeden mikroenjeksiyon sonrasında takip edilmesini, günlük çekilen fotoğraflarla hangisinin sağlıklı bölündüğünün, daha iyi büyüdüğünün gözlenmesi ve en iyi embriyonun seçilmesine olanak sağlamasıyla gebelik başarısını arttırabilen metodlardandır. 

Spermleri çok büyük boyutlara getirerek detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan IMSI metodu tüp bebek tedavisinde gebe kalma başarısını arttıran, son dönemdeki en önemli gelişmelerden bir tanesidir. 

Özellikle rahim iç dokusu iyi gelişmeyen hastalarda rahim iç dokusunu geliştirebilmek için uygulanan PRP metodu da son dönemdeki yeni yaklaşımlardandır. Bu metot ile kandan alınan kök hücreler hastanın rahminin içine enjekte edilerek rahim duvarının önceki haline göre daha iyi olması hedeflenmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat