Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde sperm, yumurta ve embriyo güvenliği nasıl sağlanır?

6,055
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde sperm, yumurta ve embriyo güvenliği nasıl sağlanır?

Tüp bebek tedavisinde doku güvenliği en çok önem verilen konuların başında geliyor. Hastaların da çoğunlukla korktuğu dokularının karışması ihtimalini en aza indirgeyebilmek için her kliniğin kendine göre geliştirdiği sistemler mevcut. 

Günlük pratikte, hasta kliniğe girdiği anda yumurta toplama gününde bileğine çip içeren bir bileklik yerleştirilir. Bu çip, hastanın master çipi olur ve bu çipe bağımlı, yeni tanımlanabilir minör çipler aracılığı ile tüm dokularına bu minör çipleri ekleyerek dokuların takibi sağlanır. 

Hasta yumurta toplama odasına girdiğinde öncelikle bilekliğini temassız okuyucuya okutur ve ekranda kendi ismini, resmini görür. Laboratuvarda yumurtaları toplamadan sorumlu kişi hastaya tanımlanan minör çipleri ekrana okutmadan hastanın yumurtası ile ilgili hiçbir işlem yapamaz. Dolayısıyla hastanın yumurtası bir inkübatörden, bir saklama alanından diğerine taşınırken mutlaka çipi okutup sistem aktif hale getirilmelidir. O yumurtanın, o spermin, o embriyonun başka bir alana taşındığının gösterilmesi, taşındığı yerde de çipin tekrar okutularak kontrol edilmesi gerekir. Dolayısıyla sistem kendini sürekli kontrol ederek dokuların karışmasını önler. Böylece hastalar da dokularını karışması korkusunu yaşamaz. 

Tüp bebek tedavisinde doku güvenliği

Tüp bebek tedavisi sürecinde hastaların tüp dokuları forwell adı verilen küçük kuyularda saklanır. Bunların çeşitli versiyonları vardır. Bu dokular bu kuyucukların içine girdiği zaman üzerlerine bu çipler yerleştirilir. Bu çipleri okumak için tasarlanmış temassız okuyuculara çipler okutularak işlem yapılacağı her seferinde hastanın ismi, eşinin ismi, kimlik bilgileri teyit edilerek hastanın dokusunun güvenliği tam olarak sağlanır. Dolayısıyla bu sistemde hastanın dokularının karışması gibi bir ihtimal tamamen ortadan kaldırılmıştır. 

Önemli not:  Anlatılan sistem, uzman doktorumuzun görev yaptığı İstanbul Tüp Bebek Merkezi'nde uygulanmaktadır. Farklı tüp bebek merkezleri veya hastaneler başka sistemler uyguluyor olabilir. Bu nedenle tüp bebek ile ilgili farklı bir merkeze gittiğinizde doku güvenliği ile ilgili sorularınızı başvurduğunuz merkeze ayrıca tekrar sormanız, bu konuda bilgi almanız tavsiye edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat