Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde sperm sayısı yeterli değilse ne yapılır?

7,776
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde sperm sayısı yeterli değilse ne yapılır?

Sperm sayısının yetersizliğine tek bir sperm testi ile karar vermek doğru değildir. İki hafta arayla yapılmış en az iki sperm testi ile hastanın sperminin yetersiz olduğu gösterilmelidir. Hastada hiç sperm çıkmadı ise hastanın genetik araştırmasının yapılıp yumurtalığında sperm olup olmadığı araştırılmalıdır. Yine idrarın sperm açısından kontrol edilmesi, spermin dışarı çıkmak yerine mesaneye gidip gitmediğinden emin olunmalıdır. 

Sperm sayısının az ancak hareketinin yeterli olduğu hallerde sadece iyi spermlerin toplanıp aşılama yapılması bir tedavi seçeneğidir. Bunun dışında sperm sayısının belli sayıların altında; ciddi şekil bozukluğu ve-veya ciddi hareket sorunlarının olduğu durumlarda mevcut spermlerle tüp bebek yapmak gerekir. 

Yumurtalıkta sperm olup olmadığını anlamak için kullanılabilecek genetik paneller mevcuttur. Bu panellerde hastada sperm olduğu gösteriliyorsa, hastanın üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, ejekülatında hiç sperm bulunmaması durumunda mikrotese yönteminden yararlanılarak, yumurtalığının mikroskop altında incelenmesi ile sperm aranır. Böylece, bulunan spermlerle hastanın eşinin yumurtalığına mikroenjeksiyon yapılarak elde edilen embriyolarla gebelik sağlanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat