Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde ne tür problemlerle karşılaşılabilir?

18,503
kez izlendi
Puan: 4.45 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde ne tür problemlerle karşılaşılabilir?

Tüp bebek tedavisinde farklı problemlerle karşılaşılabilir. Yumurta büyütme aşamasında yeterince yumurtanın büyütülemediği durumlar söz konusu olabilir. Bu sıklıkla hastanın yumurtalığında barındırdığı yumurtaların kalitesi ve sayısı ile ilgilidir. Verilen ilaçlara yeterli yanıt alınamayarak, yeterli sayıda yumurtanın büyütülememesi söz konusu olabilir. 

İkinci olarak, yumurta toplama aşamasında büyütülen yumurtanın boş çıkması söz konusu olabilir. Bu da sıklıkla hastanın yumurtalığı ve kendi genetik yapısı ile ilgili olabilir. 

Yumurta toplama sonrasında, özellikle çok yumurtası olan hastalarda sıklıkla görülebilen yumurta toplama işleminden veya embriyo transferinden sonra oluşan karnın içinde sıvı toplanması, mide bağırsak şikayetleri ile seyreden overyan hiperstimülasyon sendromu saptanabilir. Bu sıklıkla yumurtalığın aşırı uyarılması sonucunda oluşan bir durumdur ve deneyimli ellerde önlenip tedavi edilebilir. 

Bir diğer sorun ise toplanan yumurtaların erkekten alınan spermlerle birleştirilmesinde yani mikroenjeksiyon işlemi sonrasında döllenme problemleri gerçekleşebilir. Döllenme problemleri veya kötü embriyo gelişimi hastanın gebe kalamamasına sebep olabilmektedir. Bu da sıklıkla sperme veya yumurtaya bağlı olabilir. 

Transfer aşamasına gelindiğinde ise, hastanın yapısına bağlı veya teknik nedenlerle transfer güçlükleriyle karşılaşılabilir. Hatta kimi durumlarda hastanın transferi daha sonraki güne ertelenmek zorunda kalınabilir. 

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılan bu sorunların hiçbiri çözümsüz değildir. Tüm sorunlar hekimin ve hastanın koopere çalışması ile çözülebilir ve hastanın gebelik elde etmesi, sağlıklı bir çocuğu evine götürmesi sağlanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat