Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi öncesi nelere dikkat edilmeli?

18,436
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi öncesi nelere dikkat edilmeli?

Tüp bebekte embriyo transferi belki de işin meyvesinin alınacağı en önemli basamaktır. Bu basamağa gelirken, embriyo transferi yapılırken bu transferin de en uygun şartlarda yapılması, gebeliği sağlayacak en uygun şartların gözden geçirilmesi ve bundan sonra embriyo transferinin yapılması gerçekten çok önemlidir.

Embriyo transferinden önce hormon seviyeleri, rahim içi zarının bu embriyoyu kabul etmesi için uygun mu diye bakılır. Özellikle son yıllarda progesteron hormonunun zamanından önce yükselmesinin rahim içi zarının embriyoyu kabul etmesini olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Bu nedenle transfer öncesinde, yumurta toplama işlemi günündeki progesteron hormonu seviyelerine çok dikkat ediliyor. 

Rahim içi zarının embriyoyu kabul edebilmesi için belirli bir kalınlığa ulaşması gerekiyor. Ulaşmazsa, embriyonun rahim içine yataklanması ve yerleşmesi daha zor oluyor. Bu sınır yaklaşık 7,5 mm'dir. Bu sınırın altındaki kalınlıklarda embriyo o ay transfer edilmez, dondurulup saklanır ve rahim içi zarının daha uygun bir kalınlığa gelmesi beklenir. 

Embriyo transferi öncesinde hastalarda karın gerginliği, mide bulantısı, kusma gibi, yumurtalıkların aşırı uyarılması ile ilgili bir bulgunun olup olmadığına da bakılır. Çünkü gebeliğin bu tabloyu daha da ciddileştirdiği biliniyor. Böyle bir durumda hipersitümilasyon, yumurtalıkların aşırı uyarılması ile, karında sıvı toplanması ile giden bu klinik durumun ilk bulguları varsa ve transfer sonrası bunun daha kötüleşeceği öngörülüyorsa, bu durumda da transfer yapılmaz, embriyolar dondurulup saklanır ve daha uygun bir zaman beklenir. 

Transfer öncesi, özellikle transfer günü öncelikle anne adayının rahat olması çok önemlidir. Çünkü stres rahmin kasılmasını artırır ve tutunmayı olumsuz yönde etkiler. 

Embriyo transferi ultrason eşliğinde yapılır. Rahmin daha net görülebilmesi için anne adayının transfer günü idrara sıkışması beklenir. Çünkü idrar kesesinin basısıyla rahim doğal pozisyonuna doğru eğilir. Embriyonun doğru yere verilebilmesi için de ultrasyon kullanılır. 

Embriyo transferi basit gibi görünen ama gerisinde birçok şart sağlanırsa başarılı olunabilen bir işlemdir. Bu nedenle tüm bu noktaların incelikle gözden geçirilip değerlendirilmesi başarlı bir embriyo transferi için çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat