Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavi aşamaları nelerdir?

10,242
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavi aşamaları nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde birinci aşama hastaların tedaviye hazırlanmasıdır. İyi bir hazırlık geçiren hastalar daha iyi gebelik oranına ulaşırlar. Dolayısıyla çiftlerin ilk önce, daha önce yaptırdıkları tedaviler, yaşadıkları gebelikler, yaşadıkları gebelik kayıpları iyi araştırılır. Hastalara sperm testi, rahim filmi ve genetik incelemeler yapılır. Kadının ve erkeğin sağlığı ile ilgili kan testleri de yapılır, kadının gebeliğe hazır olup olmadığı araştırılır.

Testlerden geçtikten sonra, birinci aşama kadının yumurtalıklarının uyarılması aşamasıdır. Bu da rezervi iyi olan kadınlarda iğne tedavisi ile, rezervi iyi olmayan kadınlarda ise doğal, ilaç kullanmadan tedaviler ile sağlanır. 

Yumurtanın boyu, büyümesi ultrason eşliğinde takip edilir. Yumurta boyu istenilen boya geldiğinde hormon seviyeleri de istenilen düzeydeyse yumurtalar genel anestezi altında toplanır. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında erkeğin spermi ile birleştirilir. Embriyoların oluşumu, takip edilir. Takip sırasında amaç, embriyolar içerisinde en iyi embriyonun seçilmesi, en sağlıklı olan embriyoya karar verilmesidir. Dolayısıyla çiftin embriyo sayısına göre 3- 5 gün beklenerek oluşan embriyolar arasından en iyisi seçilir ve rahmin içerisine yerleştirilir. Bu işleme transfer denir. Transfer işleminden 12 gün sonra da çiftin gebelik testi yapılarak gebelik oluşup oluşmadığı kontrol edilir. 

Tedavi süreci yaklaşık 17- 18 gün kadardır. Normalde yumurtaların büyümesi 8- 10 gün sürer. Yumurtalar toplandıktan sonra laboratuvarda 3 ya 5 gün geçer. Transfer işlemi olduktan 12 gün sonra da gebelik testi yapılır. Yani bu iş için özellikle yurt dışından gelecek hastalar 17- 18 gün kadar bir tedavi süreci, daha sonra da gebelik testi için de 12 gün ayırmak zorundalar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat