Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp açma ameliyatları robotik cerrahi yöntemi ile nasıl yapılır?

17,469
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp açma ameliyatları robotik cerrahi yöntemi ile nasıl yapılır?

Tüp ligasyonu bugün dünyada yaygın olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak bazı sebeplerden dolayı hastalar tekrar çocuk sahibi olmak istediklerinde bu hastalar için uygulanabilecek tedavi metotları arasında birincisi cerrahi tedavi, diğeri ise tüp bebek tedavisidir.

Tüp açma ameliyatlarında günümüzde kapalı cerrahi olarak, laparoskopik yöntem veya robotik cerrahi kullanılır. Tüp açma ameliyatlarında kapalı yöntemle hastanın karın cildinden 8mm'lik küçük kesilerle girilir. Özellikle teknolojideki gelişmeler sayesinde robotik cerrahi bugün için gelinen son noktadır. Tüp açma ameliyatlarında robotik cerrahi hem hastalara hem de cerrahlara büyük avantajlar sağlar.

Milimetrik tübal açıklığın tekrar oluşturulması esnasında dikişlerin çok hassas bir şekilde atılması gerekir. Robotik cerrahi de cerrahlara bu konuda çok büyük avantajlar sağlar. Özellikle 16 kat büyütülebilen üç boyutlu görüntü avantajı ileri teknoloji robotik kollarla el titremesi olmadan dikiş atılabilmesi sağlanır. 

Robotik cerrahi ile yapılan tüp açma operasyonlarından sonra doğal yolla gebe kalma oranı yüksektir. Tüp bebek tedavilerinde ise hastanın her ay tedavi görmesi gibi bir durum bulunur. Tüp açma ameliyatlarında cerrahinin başarısında hastanın yaşı ve tüplerin daha önceki bağlanma şekli de büyük rol oynar. Çoğu zaman ameliyat sırasında tüplerin durumuna karar verilir. 

Tüp açma ameliyatlarında hastanın karın cildinden 8mm'lik 3 delikten robotik kollar yerleştirilir. Çok ince hareketleri yapabilen enstrümanlar sayesinde dışarıdan neredeyse gözle görülemeyecek boyuttaki küçük dikişlerle tüp açma ameliyatı başarı ile yapılır.

Hastada ameliyat kesilerin çok küçük olması hem yara yeri sorunlarını minimize eder hem de hastanın iyileşme süresi kısalır. Ağrının daha az olması sayesinde hasta ameliyat sonrasında çok daha az ağrı kesici kullanmak zorunda kalır, günlük hayatına daha hızlı bir dönüş sağlayabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat