Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trigliserid nedir?

71,101
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trigliserid nedir?

Biz hekimlerin her zaman kolesterolden bahsettiğimizi duymuşsunudur. Kolesterol çok sık gündeme gelir ama trigliseridden söz edildiğini çok daha az duymuşsunuzdur. Trigliserid, kandaki yağ çeşitlerinden bir tanesidir. Kolesterol yağ benzeri bir maddedir; hücre duvarında, hormonların yapımında kullanılır. Trigliserid ise yağın kendisidir ve vücudun primer enerji kaynağıdır. 

Besinler ile aldığımız yağ karaciğere taşınır. Karaciğerin kendisi de besinlerle aldığımız diğer enerji kaynaklarından; şeker, et, alkolden aldığımız fazla enerjiyi trigliserid'e, yani yağa çevirir. Bunu, gerektiğinde kullanılmak üzere kendisinde depolar. Yağlı karaciğer deriz örneğin. Bu, karaciğerin kendisinde toplanan yağdır. 

Trigliserid, gerektiğinde kullanılmak üzere karaciğer ve hücrelerde depolanır. Bu, kimi zaman karaciğerde, kimi zaman yağ dokusu olarak depolanabilir veya enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Trigliseridin normal düzeylerde olması bir sorun değildir ancak yükseldiği zaman, besinlerden gereğinden fazla yağ alındığı veya karaciğer gereğinden fazla yağ yaptığı zaman trigliserid düzeyinin yükselmesi bazı hastalıklara yol açar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat