Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafikte alkol sınırı kaç promildir?

16,928
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Trafikte alkol sınırı kaç promildir?

Karayolları Trafik Kanunu'na göre sürücülerin algı ve haraket kabileyetlerini azaltacak şekilde, belli bir oranın üzerinde alkollüyken araç kullanmaları yasaktır. Bu yasağı ihlal eden sürücülere çeşitli durumlara göre para, ehliyete el koyma ve hapis cezası verilebilir.

Trafikte alkol sınırı
Son düzenlemelere göre özel araç sürücüleri için alkol sınırı 0.50 promildir. Promil kanda alkol oranını ifade eder. Promil 1 litre kandaki alkol oranının gram üzerinden oranıdır. 0,5 promil, 1 litre kanda yarım (0,5) gram alkol olması anlamına gelir. Yapılan ölçümde bunun üzerindeki bir oranda alkol tespit edilen sürücüye para cezası uygulanır ve sürücünün ehliyetine 6 ay süreyle el konulur.

Alkollüyken ikinci kez yakalanma
Sürücü ilk cezayı takip eden 5 yılda tekrar alkollü yakalanırsa bu kez daha fazla para cezası alır ve ehliyetine 2 yıl süreyle el konulur. Takip eden 5 yılda tekrar yakalanırsa yine para cezası alır ve ehliyetine 2 yıl süreyle el konulur. Üçüncü kez yakalanan sürücü ehliyetini geri almak için psikoteknik değerlendirmeden geçirilir.

Ticari araç sürücüleri için alkol sınırı
Ticari araç sürücüleri için alkol sınırı 0.21 promildir. Bunun üzerinde alkollüyken araç kullanan ticari araç sürücülerine yukarıda belirtilen cezalar uygulanır.

Hapis cezası
Yapılan kontrollerde 0,100 yani 1 promil ve üzeri oranda alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücülere para ve ehliyete el koyma cezalarının yanı sıra 2 yıla kadar hapis istemi ile dava açılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat