Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafikte alkol denetimi neye göre yapılır?

2,946
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trafikte alkol denetimi neye göre yapılır?

Bulunduğu yere göre trafik zabıtası, trafik polisi ya da trafik jandarma ekibi alkollü araç kullanma ihtimali olan kişileri alkol denetimine alabilirler. Bununla ilgili olarak 2918 sayılı karayolları trafik kanunu uygulanır. 

Kolluk kuvvetleri Karayolları Trafik Kanunu gereğince sürücünün kanındaki alkol miktarını tespit etmek amacıyla cihazlarla alkol ölçümü yapmaya yetkilidir. 

Alkollü araç kullandığından şüphe edilen sürücünün alkol tespitine ilişkin tarih, saat, ölçüm sonucu ile cihaza ait seri numarasını gösteren çıktı verebilen ve kalibrasyon ayarı yapılmış teknik cihazlar kullanılarak trafik zabıtası vasıtasıyla alkol kontrolü gerçekleştirebilir. 

Alkol denetimi yapılırken kullanılan cihazın teknik özellikleri, özellikle kalibrasyon ayarının yapılıp yapılmadığı önem taşımaktadır. Alkol denetimi yapıldıktan sonra verilen çıktının tarih, saat, ölçüm sonucu ve cihazın seri numarasını içermesi oldukça önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat