Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafik kazasında yakınımı kaybettim, sigorta şirketinden tazminat talep edebilir miyim?

751
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trafik kazasında yakınımı kaybettim, sigorta şirketinden tazminat talep edebilir miyim?

Kazaya karışan kusurlu tarafa ait aracın Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası kapsamındaki trafik sigortası şirketi, kaza neticesinde meydana gelen maddi zararları sigortalı ile birlikte ödemek zorundadır. Yani talep edilen maddi zarar tutarları aynı zamanda sigorta şirketine de yöneltilmelidir. 

Sigorta şirketi sigorta poliçesinde belirtilen teminat tutarıyla sorumludur. Bu tutarı aşan maddi tazminat talepleri araç sürücüsünden, ruhsat sahibinden yahut işleteninden talep edilir. Trafik sigortası poliçeleri genellikle yalnızca maddi zararları kapsar bu nedenle eğer bir istisnai durum yoksa hayatını kaybeden kişinin yakınları sigorta şirketinden manevi tazminat talep edemeyeceklerdir. Bununla birlikte kazada hayatını kaybeden kişi kusurlu dahi olsa eğer sözleşmede buna ilişkin bir istisna mevcut değilse, destekten yoksun kalan kişiler trafik sigortacısı şirketten destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler zira bu kişiler kaza neticesinde maddi zarara uğrayan üçüncü kişi konumundadırlar.

Eğer ceza zamanaşımı söz konusu değilse iki yıllık süre içerisinde karşı yandan talep edilmesi gerekir. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası yaptırmayan araç hakkında "Güvence Hesabı" adı verilen fon oluşturulmuştur. Trafik kazası neticesinde maddi zarara uğrayan kişi, bu zararını, kusurlu tarafın sigortacısı olarak güvence hesabına dava açmak yolu ile tahsil edecektir. Güvence hesabının trafik kazası nedeniyle oluşan maddi zararlara ilişkin sorumluluk sınırları kanun ile düzenlenmiştir. Trafik kazasında kusurlu taraf (kazaya neden olan ve çarpan kişi) belli değilse bu durumda da maddi zararların tazmini için güvence hesabına başvurabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat