Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafik kazasında eşimi/çocuğumu kaybettim, tazminat talep edebilir miyim?

1,346
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trafik kazasında eşimi/çocuğumu kaybettim, tazminat talep edebilir miyim?

Trafik kazası sonucunda hayatını kaybeden kişinin yakınları kazada kusurlu taraftan ve onun sigorta şirketinden tazminat talep edebilirler. Destekten yoksun kalma tazminatı: Ölen kişinin yaşamı süresince desteğinden yararlanan kişiler bunu talep edebilirler. Destekten yoksun kalma tazminatını talep edebilecek kişiler yalnızca mirasçılar değildir. Hayatını kaybeden kişinin ailesi, trafik kazasında ölenin eşi, anne, baba, çocuk ve kardeşleri de vardır. Destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmek için hayatını kaybeden kişinin mirasçısı olmak şart değildir, ondan destek gördüğünü ispat etmek yeterlidir. 


Destekten yoksun kalma tazminatı, ölenin yakınlarının durumuna, ölenin yaşına, maddi ve eğitim durumuna bağlı olarak hesaplanır. Vefat edenin çocuk olması durumunda anne ve baba ileride kendilerine sağlayacağı destekten yoksun kaldıkları için yine destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler. Destekten yoksun kalma tazminatının yanında vefat edenin yakınları geniş olarak yorumlanmak üzere cenaze ve defin giderlerini, vefat edenin vefatı anına kadar yapılan tedavi giderlerini ve diğer masraflarını talep edebilirler. Kazaya karışan aracın uğradığı hasara ilişkin maddi tazminatları talep edebilirler. Tazminat belirlenirken özellikle kusurun ağırlığına göre tespit edilir. Ancak bu taleplerin ispatı gerekir, yani ölenin yakınları bu masrafları yaptığını ispat edebilmelidir. 

Manevi tazminat: 
Kazada yakınını kaybeden kişi manevi olarak yaşadığı üzüntünün de parasal olarak karşılanmasını talep edebilir. Hakim böyle bir durumda, olayın özellikleri ve yakının yaşadığı süreci inceleyecek ve buna göre bir manevi tazminat miktarı belirleyecektir. Bu tazminatların belirlenmesinde tarafların kusur oranları hakimce nazara alınacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat