Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafik kazası tazminatını sigorta şirketi rücu yoluyla geri alabilir mi?

6,599
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trafik kazası tazminatını sigorta şirketi rücu yoluyla geri alabilir mi?

Arkadaşımın aracında kaza geçirdim. Trafik kazası sonrası aldığım tazminatı sigorta şirketi araç sürücüsü arkadaşımdan rücu yoluyla geri istedi. Sigorta şirketinin bu tazminatı geri alması mümkün mü?

Arkadaşınızın aracında kaza geçirdiğinizde, aldığınız tazminat sigorta şirketi tarafından rücu yoluyla arkadaşınızdan geri alınabilir. Fakat bunun belli şartları bulunmaktadır. 

Rücu, genel anlamı ile sigorta şirketinin davalı ya da başvuran tarafa ödediği miktarı kusurlu taraftan, ancak şartları oluşmuş ise talep etmesi durumudur. Bu durumda sigortacı açacağı bir dava ile sigorta ettirene dava açabilir.

Karayolları Trafik Kanunun 95/2 maddesinde, rücu ile ilgili şu açıklamalar yapılmıştır:

?Ödemede bulunan sigortacı, sigorta sözleşmesine ve bu sözleşmeye ilişkin kanun hükümlerine göre, tazminatın kaldırılmasını veya azaltılmasını sağlayabileceği oranda sigorta ettirene başvurabilir?. Bunun yanı sıra Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları B.4 bölümünde ?Zarar Görenlerin Haklarının Saklı Tutulması ve Sigortacının Sigortalıya Rücu Hakkı? başlığı altında sigortacının sigortalıya rücu hakkı düzenlenmiştir."

Araç sürücüsünün ağır ihmali, yetkili makamlardan izin alınmadan araba yarışı düzenlenmesi, ehliyetsiz araç kullanma, alkol veya uyuşturucu madde kullanımı, istiap (yük aşımı) durumları ve tehlikeli ve zararlı maddelerin izin ve önlem alınmadan taşınması gibi durumlar rücu hakkı oluşturabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, kazanın bu nedenle kaynaklanmış olması, kaza ile rücu oluşturan durum arasında bir ?nedensellik bağı? kurulabilmesi gerekir. Bu nedenle rücu durumlarının istisnalarla detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. 

Rücu durumu teknik ve hukuki bir durum oluşturduğundan mutlaka bu durumlarda uzman bir hukukçuya danışmanız gerekir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak, rücu oluşturan durumları öğrenmek için videomuzu izleyebilir; arkadaşınızın aracında geçirdiğiniz kaza sonucunda aldığınız tazminatı sigorta şirketinin arkadaşınızdan geri ödemesini isteyebileceği ve geri alabileceği durumları öğrenebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat