Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafik kazası sonucu bakıcı gideri tazminatı alabilir miyim?

5,167
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trafik kazası sonucu bakıcı gideri tazminatı alabilir miyim?

Trafik kazası geçirdim ve bakıma ihtiyacım var, sigortadan bakıcı gideri tazminatı alabilir miyim, başkaca alabileceğim bir hakkım var mıdır?

Karayolları Trafik Kanunu ve poliçe genel şartlarındaki değişikliklerden evvel bahsedilen isimle bakım ya da bakıcı gideri tazminatı alma hakkınız vardı. Fakat yeni değişikliklerle böyle bir hakkınız ayrı bir tazminat olarak bulunmamaktadır.  Burada net bir şekilde ifade etmek gerekirse yeni genel şartlar bakıcı giderlerini sağlık gideri teminatı kapsamından çıkarmıştır. Düzenleme öncesindeki uygulamaya baktığımızda Yargıtay 17. HD. İstikrar kazanmış kararlarında, bakıcı giderlerinin 6111 sayılı yasa kapsamında bulunan tedavi giderlerinden olmadığını; bu giderin sağlık giderleri teminatı kapsamında olduğunu içtihat etmekte idi.  

Değişiklik sonrasında genel şartların 5/b maddesine düzenlenen ?Sağlık Giderleri Teminatı? bölümünde, kaza nedeniyle mağdurun tedavisine başlanmasından itibaren mağdurun sürekli sakatlık raporu alana kadar tedavi süresince ortaya çıkan bakıcı giderleri, tedaviyle ilgili diğer giderler ile trafik kazası nedeniyle çalışma gücünün kısmen veya tamamen azalmasına bağlı giderlerin sağlık gideri teminatı kapsamında olduğu açıklandıktan sonra, sağlık giderleri teminatının Sosyal Güvenlik Kurumu?nun sorumluluğunda olduğu, ilgili teminat dolayısıyla sigorta şirketinin ve Güvence Hesabının sorumluluğunun 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu?nun 98. maddesi hükmü gereğince sona erdiği kabul edilmiştir.

Genel şartlarda yapılan değişiklikle birlikte getirilen bu düzenleme sonucu sigorta şirketleri daha az tazminat öder; buna karşılık zarar gören hak sahibi ise daha az tazminat alır.

Son olarak belirtmemiz gerekir ki, trafik kazası tazminat davalarında, haklarınızı öğrenmek ve tazminat haklarınızı alabilmek için uzman bir hukukçuya danışmanız önemlidir. Trafik kazası sonucunda, bakıcı gideri tazminatları nasıl alınır, vaka örnekleri ile daha detaylı bir şekilde öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat